Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hz. Muhammed (sav) kimlerin nikahını kıymıştır?
İslam’da prensip olarak nikah akdini kıymak kadının velisine aittir. Peygamberimiz (a.s.m) de bütün müminlerin velisi olması hasebiyle bazen nikahları kıymıştır. Nitekim, kaynaklarda Hz. Peygamber (a.s.m)’in bazı kimseleri evlendirdiği, nikahlarını kıydığına dair bilgiler vardır.

Ancak nikahı kıyılan kişilerin isimleri verilmemiştir. Çünkü, kaynakların maksadı, nikahın şeklinin sünnette nasıl olduğunu belirtmektir, yoksa kimin nikahının kıyıldığı değildir. Bu sebeple biz de genel olarak konuyla ilgili birkaç misal vermekte fayda mülahaza etmekteyiz:

Hz. Peygamber (a.s.m)’in Hz. Ali (ra) ile Hz. Fatıma (r.anha)’nın nikahını kıymıştır.

Ukbe b. Amir anlatıyor: Resulullah (a.s.m) bir adama, “Seni falanca kadınla evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu, adam “Evet” dedi. Kadına da “Seni filan erkekle evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu. Kadın da “Evet” diye cevap verince ikisini evlendirdi/nikahlarını kıydı...” (Neylu’l-Evtar, 6/544)

İsmail b. İbrahim’in bildirdiğine göre, Benî Süleym kabilesinden bir adam şöyle dedi: “Ben Hz. Peygamber (a.s.m)’den Abdulmuttalib’in kızı Ümame’yi istedim. O da beni onunla evlendirip nikahlarımı kıydı. (a.g.e, 6/542)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

SanalikaForum'in imzası Forum Kurallarını Okumak İçin Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Ara
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Forumun saati Türkiye saatine göre ayarlanmıştır. Sonra bi yere geç kalınca SanalikaForum'dan şikayetçiyim demeyin.

Taklitlerimizden sakının/Grafikleri çalan Ajdar olsun.

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping